Jak podłączyć zegar astronomiczny do czasu lokalnego

Użycie zegara astronomicznego do określenia czasu lokalnego może być bardzo przydatne. Zegary te pokazują względne pozycje Księżyca i Słońca na niebie. W ostatnich wiekach były jednym z najważniejszych instrumentów horologicznych. Stanowią skarb europejskiej cywilizacji.

Podstawowa konstrukcja maszyny nie zmieniła się od czasów średniowiecza. Posiada cztery współosiowe wały połączone pięcioma przekładniami. Pierwotnie maszyna była zegarem wykonanym przez cesarskiego producenta zegarów Mikulasa z Kadanu. W produkcji pomagał Jan Sindel, astronom. W 1490 roku zegar został rozbudowany. Oryginalny zegar leżał nieruchomo przez trzy lata. Po tym czasie został przemalowany przez Josefa Manesa w 1865 roku.

Zegar astronomiczny pokazuje ruchy głównych planet oraz względne pozycje Księżyca i Słońca. Ponadto dostarcza informacji o ekliptyce, zwrotnikach niebieskich, zodiaku i położeniu południka. Czynniki te są wyświetlane w sposób, który jest zarówno informacyjny, jak i wizualnie przyjemny.

Głównym celem zegara astronomicznego jest dostarczenie widzowi szczegółowego widoku pozycji głównych planet na nocnym niebie. Zegar zapewnia również bardziej wizualne przedstawienie faz Księżyca. Ten typ zegara był używany w czasach średniowiecznych i nadal jest bardzo powszechny w badaniach astronomicznych.

Zegar astronomiczny posiada tarczę zegarową oraz tarczę zodiakalną. Tarcza zegara przedstawia ekliptykę i zwrotniki niebieskie. Widoczne są na niej również symbole zodiakalne, które ułożone są w wewnętrznym pierścieniu. Pierścień zodiaku wskazuje pozycję Słońca na ekliptyce. Równik znajduje się w centrum tarczy. Na zewnętrznym pierścieniu znajduje się szereg rzymskich cyfr i glifów reprezentujących starożytny czas czeski. Tarcza kalendarza ma mniejszy zestaw obrazów wskazujących znaki zodiaku.

Tarcza astronomiczna jest formą mechanicznego astrolabium. Jest to trójwymiarowy instrument, który najczęściej malowany jest różnymi odcieniami błękitu i brązu. Pierścień zodiakalny jest okręgiem wyznaczającym położenie Słońca na ekliptyce. Pierścień ten dotyka również niebiańskich zwrotników. Jego obwódką jest niebiański Zwrotnik Raka tN. Jest ponumerowany od 1 do 24 i pomalowany w połowie na biało, a w połowie na ciemnoniebiesko.

Mechanizm zegara zawiera wskazówkę węzła księżycowego. Księżyc jest trzymany w mechanizmie, a wskazówka węzła księżycowego wskazuje w kierunku przeciwnym do wskazówki Słońca. W mechanizmie znajduje się również zespół faz Księżyca oraz zespół przekładni zodiakalnych. Zegar astronomiczny może być wykorzystywany do przewidywania zaćmień Księżyca. Służy również do wyznaczania średniego położenia sfery niebieskiej w ciągu roku.

Zegar astronomiczny można podłączyć do komputera. Do zaprojektowania i stworzenia tarczy astronomicznej można wykorzystać program Solid-works. Dobry projekt jest niezbędny do prawidłowego skonstruowania mechanizmu zegara astronomicznego.

Zegar astronomiczny wyposażony jest również w tarczę 24-godzinną. Tarcza 24-godzinna jest najwolniej poruszającą się częścią zegara astronomicznego. Tarcza ma średnicę 300 cm i jest napędzana przez skomplikowaną przekładnię ukrytą za płytą. W ciągu roku tarcza 24-godzinna obraca się o 60 stopni. Schemat działania zegara astronomicznego przedstawiono na rysunku 8. Na tarczy znajduje się również pierścień zodiakalny oraz wskazówka węzła księżycowego.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *