Jak podłączyć pacjenta do respiratora

Respiratory pomagają pacjentom oddychać poprzez wdmuchiwanie powietrza do płuc. Zazwyczaj są one używane do pomocy pacjentom, którzy nie mogą oddychać samodzielnie z powodu poważnego urazu mózgu, choroby serca lub niektórych chorób przewlekłych.

Są one również używane w sytuacjach awaryjnych, takich jak podczas operacji lub zabiegów medycznych, gdy oddychanie pacjenta nie działa prawidłowo. Te maszyny są znane jako maszyny podtrzymujące życie i mogą uratować życie w sytuacjach krytycznych, według Jerry’ego Kinga, RRT, adiunkta w School of Health Professions w szpitalu UAB.

Termin “wentylacja” oznacza wymianę gazów, w tym tlenu i dwutlenku węgla. Te dwa gazy są niezbędne do funkcjonowania organizmu, więc kiedy pacjent nie jest w stanie samodzielnie oddychać, lekarze mogą potrzebować respiratora, aby pomóc mu oddychać.

Respirator działa poprzez wdmuchiwanie powietrza do płuc i wykorzystywanie dodatniego ciśnienia do wciskania lub wspomagania oddechów do płuc, zgodnie z American Thoracic Society. To pomaga ludziom lepiej oddychać i może pomóc utrzymać płuca otwarte, więc worki powietrzne nie zapadają się.

Gdy pacjent jest podłączony do respiratora, lekarze monitorują jego tętno, częstość oddechów i ciśnienie krwi, aby upewnić się, że otrzymuje on wystarczającą ilość tlenu. Uważnie obserwują także, czy nie występują u niej infekcje płuc, takie jak zapalenie płuc.

Zdjęcia rentgenowskie i badania krwi mogą również pomóc lekarzom sprawdzić, czy płuca pacjenta są zdrowe oraz ile tlenu i dwutlenku węgla znajduje się w jego organizmie. Jeśli lekarz uzna, że pacjent nie odnosi już korzyści z działania respiratora, porozmawia z nim i jego bliskimi, aby zdecydować, jak zatrzymać maszynę.

Jeden ze sposobów odstawienia respiratora nazywa się odzwyczajaniem, mówi King. Odstawienie respiratora jest procesem stopniowym, który polega na przeniesieniu pacjenta z respiratora do normalnego środowiska szpitalnego. Zwykle odbywa się to w ciągu kilku dni.

Zespół medyczny poda Ci leki, które zapewnią Ci komfort podczas pobytu pod respiratorem oraz zapobiegną senności lub trudnościom w otwieraniu oczu. Będą również dbać o Twoje nawodnienie i sprawdzać skórę pod kątem oznak infekcji, takich jak zaczerwienienie lub obrzęk.

Sprawdzają również, czy możesz kaszleć i oczyszczać drogi oddechowe ze śluzu (wydzieliny). Jeśli masz z tym problemy, zostanie zastosowana procedura zwana odsysaniem, aby pozbyć się śluzu. Może to być bolesne i niewygodne, ale ważne jest, aby śluz nie blokował płuc.

Rurka do oddychania z respiratora jest zwykle podłączona do tracheostomii, czyli otworu wykonanego w tchawicy poniżej strun głosowych. Ułatwia to wprowadzanie i wyprowadzanie rurki oddechowej z ust lub gardła.

Niektórzy ludzie mają tracheostomię przez długi czas, więc muszą pozostać w szpitalu. Niektórzy pacjenci z tracheostomią są w stanie pozostać w domu. Inni muszą przebywać w zakładzie opieki długoterminowej lub mieszkać w domu pomocy społecznej z innymi osobami, które również są pod respiratorem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *