Miernik to urządzenie elektryczne, które może być używane do pomiaru napięcia, prądu i oporu (lub omów). Jest to jeden z najbardziej powszechnych typów instrumentów testowych.
Może być używany do obliczania wartości elementów w obwodzie elektrycznym i ma możliwość wyświetlania tych wartości na swoim ekranie w postaci cyfr. Występuje również w postaci analogowej i cyfrowej.
Omomierz jest ważnym narzędziem w skrzynce narzędziowej elektryka i można go znaleźć w większości sklepów ze sprzętem komputerowym lub firmach zajmujących się dostawą elektroniki. Jest on najbardziej przydatny do pomiaru oporu przewodu, rezystora lub elementu w obwodzie elektrycznym.
Aby użyć omomierza, wybierz przełącznik funkcji do pomiaru omów i połącz ze sobą oba przewody pomiarowe. Następnie wyreguluj pokrętło regulatora zera, aż wskazówka wyświetli 0 O, co jest najniższym ustawieniem. Jest to punkt zerowy na skali omomierza i nie należy go dalej regulować, dopóki nie odczyta on rezystancji, którą testujesz.
Jeśli Twój omomierz ma wiele zakresów rezystancji, wybierz odpowiedni zakres, aby uzyskać najlepsze wskazanie. Zazwyczaj niski odczyt “zero” oznacza, że nie ma oporu i obwód działa prawidłowo. Wysoki odczyt, “over limit” lub “OL”, wskazuje, że przewody w obwodzie mają zbyt duży opór i powodują utrudnienia w przepływie prądu.
Krok 1: Ustaw omomierz na zakres niskiej rezystancji i przypnij oba przewody testowe razem. Miernik powinien pokazać niski odczyt lub bardzo małą ilość oporu, w zależności od producenta. Jeśli miernik pokazuje przekroczenie limitu lub I, zmień na wyższy zakres oporu i ponownie zetknij ze sobą przewody testowe. Miernik powinien ponownie pokazać niski odczyt lub bardzo małą ilość rezystancji i powinien być gotowy do użycia.
Gdy przewody pomiarowe są spięte razem, omomierz powinien pokazywać zerową rezystancję zewnętrzną lub bardzo niski odczyt “zero”, gdy w obwodzie nie ma prądu. Wysoki odczyt, “over limit” (OL) lub I, wskazuje, że w obwodzie jest zbyt duża rezystancja i gdzieś jest otwarta przerwa.
Należy również pamiętać, że omomierz jest zawsze na funkcji omowej, więc jeśli nie używasz go przez jakiś czas, bateria będzie się rozładowywać. Gdy bateria zostanie całkowicie wyczerpana, miernik przestanie wykonywać pomiary rezystancji, a na wyświetlaczu pojawi się poprzedni odczyt.
Omomierz jest bardzo przydatny do pomiaru oporu rezystora, który może być bardzo trudny do zmierzenia ręcznie. Rezystor to bardzo solidny obiekt, który ma wartość oporu w zakresie setek omów. Opór może być różny, w zależności od wielkości i materiałów, z których wykonany jest rezystor.
Możesz również użyć omomierza do pomiaru rezystancji diody, która jest bardzo cienkim kawałkiem materiału, który blokuje prąd w obwodzie. Jeśli sondy testowe dotykają czarnego końca diody, omomierz wskaże około 2,4 megaomów. Jeśli odwrócisz orientację sond testowych, omomierz odczyta około 465 omów.
Podobne tematy