Jak dobrze umyć samochód

Jak dobrze wymyć samochód?  Według specjalistów wybór środków czyszczących samochody to problem nieco drugorzędny. W wielu wypadkach podstawowe znaczenie ma wykorzystywana chemia i stan powłoki lakierniczej naszego auta.

Różnorodność środków dostępnych na rynku jest bardzo duża

Każdy z nich ma inny skład czy proporcje wykorzystanych substancji. Nie da się wykluczyć wchodzenia ze sobą w reakcję środków różnych, nawet bardzo markowych produktów. Zwykle nie prowadzi to do przeżarcia lakieru, ale może spowodować pokrycie samochodu nalotem czy zmatowienie powłoki woskowej, pozostałej po wcześniejszym myciu.

Aby dobrze wyczyścić auto nie wolno się spieszyć

Pospiech to jeden z największych wrogów poprawnego czyszczenia auta. Na lakierach często osadzają się soki i żywice z drzew, bywa, że lśniącej czystości samochodowej karoserii nie uszanują też ptaki. Na lakierach osiadają także czasem cząstki smoły z rozgrzanych w czasie upałów asfaltów. Zwykle takich pamiątek nie usuwamy od razu, przez co mają czas zaschnąć co znacznie utrudnia usunięcie ich. Szybkie zmoczenie ich w czasie mycia i krótkie potraktowanie szamponem to za mało, żeby je usunąć. To minus zwłaszcza myjni automatycznych. Jeżeli z takich korzystamy warto wybrać program z myciem wstępnym, dający wodzie i środkom chemicznym nieco więcej czasu na penetrowanie zaschniętych zabrudzeń.

Nie usuwaj mechaniczne zaschniętych zabrudzeń

Na rynku jest wiele preparatów do usuwania uporczywych zabrudzeń – inne dla substancji organicznych. inne dla nieorganicznych. Stosując je trzeba pamiętać, aby wybierać środki renomowanych, a przynajmniej sprawdzonych firm i ściśle stosować się do instrukcji stosowania. Wiele osób używa ich za dużo lub pozostawiają je na lakierze zbyt długo. W takich warunkach także ryzykujemy odbarwieniami czy uszkodzeniami powłoki lakierniczej. Zaschnięte zabrudzenia często nie poddają się zwykłemu myciu. Nie należy ich jednak usuwać mechanicznie – ścierać na siłę lub zdrapywać. Zwykle powoduje to większe uszkodzenia lakieru niż pozostające na nim zabrudzenia.

Szczególnej uwagi wymagają samochody, które były poddawane naprawom lakierniczym

Od dziesięciu lat w naszym kraju stosowane są tylko lakiery wodorozcieńczalne. Jedną z ich cech jest to, że przez pierwszy miesiąc po nałożeniu jeszcze się utwardzają, a więc są mniej odporne na uszkodzenia. Trzeba o tym pamiętać decydując się na mycie samochodu, zwłaszcza w myjniach automatycznych.