Słupki przy drodze – co oznaczają liczby na nich?

Z pewnością wielokrotnie podczas podróży samochodem lub autobusem widzieliście przy drogach słupki. Zastanawialiście się, co one właściwie oznaczają? Okazuje się, że są one bardzo przydatne. Poza funkcją czysto informacyjną mogą nawet czyjeś życie.

Zadaniem słupków jest numerowanie dróg co sto metrów. Samo odczytywanie informacji z takich słupków jest bardzo łatwe. Należy jednak znać ogólną zasadę ich oznaczania. Nad odblaskowym elementem na górnej części słupka umieszczana jest tabliczka z numerem drogi. Tabliczka ta jednak mocowana jest jedynie na słupkach przy drogach wojewódzkich i krajowych.

Najważniejsze są jednak inne informacje. Liczba pod odblaskiem oznacza informację o pełnym kilometrze danej drogi. Z kolei cyfra oznacza kolejny 100-metrowy odcinek danego kilometra. Oznacza to tyle, że oznaczenie „25 4” oznacza czterechsetny metr 25. kilometra danej drogi.

Słupki ratują życie

Dzięki słupkom można, w razie wypadku, podać bardzo ważne informacje dyspozytorom pracującym w centrum alarmowym. Dzięki tym informacjom miejsce zdarzenia jest znane z dokładnością do stu metrów. Co oczywiście pozwala na szybkie dotarcie pomocy we wskazane miejsce. Niepotrzebna jest więc wiedza np. na temat najbliższych miejscowości.

Słupki mogą być przydatne także podczas wzywania pomocy drogowej. Warto więc zwracać uwagę na te elementy, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy mogą się one nam przydać.