Co warto zobaczyć w Tatrach?

Tatry, to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. Tak naprawdę przez cały rok przeżywają one prawdziwe oblężenie przez turystów. Latem często na górskie wędrówki wybierają się całe rodziny. Popularne szczyty, szlaki czy doliny wyglądają nieraz jak centra dużych miast. Zima z kolei przyciąga miłośników mocnych wrażeń. Zarówno tych na deskach snowboardowych czy nartach jak i w rakach i z czekanami w dłoniach.

Warto wspomnieć, że szlaków w Tatrach jest wiele. Zarówno po polskiej jak i słowackiej stronie. Jakie są najpopularniejsze szlaki na przetarcie i zapoznanie z klimatem najwyższych w Polsce gór?

Zdecydowanie najpopularniejszym szlakiem jest szlak na Morskie Oko. Ten około 9-kilometrowy odcinek przeżywa codziennie istne oblężenie. Przede wszystkim z powodu tego, że prowadzi po prostu asfaltową drogą. Poza dojściem pieszo, można także za opłatą skorzystać z pomocy konnych zaprzęgów. Warto jednak wspomnieć o kontrowersjach jakie towarzyszą tego typu ułatwieniom. Konie ciągnące takie zaprzęgi niejednokrotnie są bardzo zmęczone i corocznie dochodzi do spięć obrońców zwierząt z fiakrami. Niewątpliwą zaletą, którą doceni każdy na końcu tej trasy są widoki. Znad Morskiego Oka roztacza się piękna panorama Tatr Wysokich, razem z najwyższym szczytem Polski – Rysami. Schronisko nad Morskim Okiem jest doskonałą bazą wypadową dla chcących zdobyć ten szczyt. Dojście znad Morskiego Oka na ten wznoszący się na 2499 metrów ponad poziom morza szczyt powinno zająć około 4-5 godzin. Po drodze można również zobaczyć inny z tatrzańskich stawów – Czarny Staw pod Rysami.

Innymi popularnymi szlakami są te wiodące dolinami – Kościeliską i Chochołowską. Są to trasy o podobnym dystansie do tej nad Morskie Oko, jednak sama droga jak i krajobraz wokół jest zgoła odmienny.

Dolina Kościeliska jest miejscem, gdzie znajduje się najwięcej dostępnych do zwiedzania jaskiń. Najsłynniejszą jest Jaskinia Mroźna, otwarta jest ona jednak tylko w sezonie letnim (od maja do końca października). To jedyna grota w polskich Tatrach, która wyposażona jest w sztuczne oświetlenie i liczne ułatwienia umożliwiające przejście przez całą jej długość. Wybierając się jednak do niej warto pamiętać, aby zabrać ze sobą ciepłą kurtkę i dobre buty, bowiem wewnątrz jest zimno, wilgotno, a niektóre jej fragmenty pokonuje się na czworakach.

W głębi doliny znajdują się jeszcze jaskinie Mylna, Obłazkowa, Raptawicka oraz Smocza Jama. Pierwsza i ostatnia, to szlaki jednokierunkowe. Wszystkie jaskinie wymagają posiadania własnego oświetlenia i dobrego obuwia. W Mylnej i Smoczej Jamie, o każdej porze roku można natknąć się na błoto i podmokłe podłoże. Z kolei Raptawicka wymaga już pewnych umiejętności, bowiem wspina się do niej po łańcuchach i schodzi po metalowej drabinie. Dolina Kościeliska jest miejscem, gdzie znajduje się pięć z sześciu dostępnych dla turystów jaskiń w polskich Tatrach. Ostatnia grota zwana jest Dziurą i znajduje się na końcu doliny o adekwatnej nazwie Ku Dziurze.

Drugą doliną, którą warto zobaczyć w Tatrach, jest Chochołowska. To najdłuższa dolina w naszych górach, jedyna do której można wprowadzać psy (tylko do wysokości schroniska) oraz jeździć na rowerze. Jednocześnie jest punktem wyjścia do wspaniałych szlaków prowadzących po szczytach Tatr Zachodnich. Rozdzielając się w górze na trzy doliny Wyżnią Chochołowską, Jarząbczą i Starorobociańską oferuje również wyzwanie dla miłośników wysokogórskich wrażeń.